fbpx

Вражаюча історія Stand up Paddle

Home/Без рубрики/Вражаюча історія Stand up Paddle

Вражаюча історія Stand up Paddle

Складно сказати де і як почалася історія сучасного SUP. Ці відомості загубилися в десятиліттях, століттях, та навіть і тисячоліттях до нас з вами. Але дещо таки збереглося, і воно є доказом того, що SUP – вражаючий вид спорту з багатим минулим, і не менш дивовижним майбутнім.

Гавайською мовою SUP називається «Ku Hoe He’e Nalu», що можна перекласти як “веслування на хвилі стоячи”. Хто саме вигадав використовувати весло разом з дошкою для серфінгу достеменно невідомо, проте ми точно знаємо, що SUP сягає своїм корінням в Гавайську острівну культуру та тісно пов’язаний з традиційним серфінгом.

Звідки  до нас прийшов SUP?

Історія SUP корінням сягає в тисячоліття. Давні культури від Африки до Південної Америки використовували дошки, каное та інші засоби разом, пересувалися вони за допомогою весла або довгої палки. Вони вирушали на риболовлю, війну, вивчали нові землі або просто каталися для задоволення. Воїни в деяких частинах Африки використовували списи як весла, з їх допомогою убивали ворогів.

SUP розвивався в усіх куточках світу, але найбільш схожим на сучасний був саме його полінезійський варіант. Ще в 1778 році капітан Джеймс Кук висадився на Гавайських островах і в своїх мемуарах описав місцевих, які пересувалися на дошках з веслом по воді. Борд свій вони називали He’e nalu та робили його із дерева Коа.

SUP розвивався в усіх куточках світу, але найбільш схожим на сучасний був саме його полінезійський варіант. Ще в 1778 році капітан Джеймс Кук висадився на Гавайських островах і в своїх мемуарах описав місцевих, які пересувалися на дошках з веслом по воді. Борд свій вони називали He’e nalu та робили його із дерева Коа.

Хто та як подарував нам сучасний SUP?

Сучасна історія SUP почалася ще в 40-х роках 20-го сторіччя, коли серед американців популяризувався серфінг. Туристи почали  приїжджати на Гавайські острови, щоб осідлати хвилі.  Але ніхто не хотів ризикувати життям просто так, без доказів та фото, чим і скористалися місцеві хлопці. Вони ставали на дошки і пливли вслід за туристами, тримаючи через плече фотоапарат, на безпечну відстань, щоб в потрібний момент сфотографувати серфера. Бажання заробити підштовхнуло хлопців та винахідливість – і ось вони уже веслують по хвилях.  Ось так ненавмисно хлопці з місцевого пляжу на Гаваях придумали новий стиль серфінгу з веслом, який ще довго був відомий як “beach boy surfing” – буквально «#серфінг пляжних хлопців».

Також ідеєю керувати бордом за допомогою весла скористалися серф-інструктори та рятувальники. Весло допомагало їм довго тримати рівновагу на воді та швидко добиратися до потрібного місця.

 Історія SUP корінням сягає в тисячоліття

В 1980 році британський серфер та фотограф Джеймс Дейвіс (James Davies) на Гаваях робив на хвилях фото. І там він побачив молодого хлопця, який займався SUP в спортивній майці, наколінниках та будівельній касці. Його обладунки були двиними, тому Джеймс не втримався і зробив фото.

Це було одне із небагатьох фото Джона «Попс» АхЧоя (John “Pops” AhChoy). АхЧой розповів про своє захоплення другові Джону Забатокі (John Zabatocky). І з часом Джон Забатокі та кілька місцевих перетворили цей стиль в єдиний для себе вид серфінгу. Джон по праву може вважатися справжнім піонером SUP. В свої 82 роки він все ще впевнено стоїть на дошці і продовжує веслувати. Він стверджує, що SUP – це його життя, і я йому охоче вірю! Але роками цей спорт лишався популярним лише в обмежених колах.

І лише в 2000 році все змінилося. Тоді біля Гавайських островів стояв тривалий штиль. Серфери, щоб хоч якось зберегти форму на гладкій воді, почали пересуватися на дошках з веслом. З часом підбирали розмір та форму дошок, вони один за одним почали входити в смак. В 2004 році в’єнтамський ветеран Рік Томас (Rick Thomas) привіз в Каліфорнію SUP борд, і там ця ідея прижилася та почала розповсюджуватися. Вважають, що саме завдяки ньому материкова частина США дізналася про Stan up paddle.

SUP став ковтком свіжого повітря в індустрії водного спорту

В тому ж 2004-му році відомий гавайський серфер і рятувальник Браян Кейлана (Brian Keaulana) представив SUP як вид спорту на знаменитому серфінг-шоу свого батька – Buffalo’s Big #Board Classic на острові (і однойменному курорті) Макао (Makhao). Оскільки шоу було дуже популярне, його транслювали багато телеканалів, і SUP побачив весь світ! З цього моменту він почав набирати блискавичну популярність.

Ще в 2003-му році американські енциклопедії не давали визначення терміну SUP (Stand Up Paddling), а вже через рік пошуковик Google видавав понад півмільйона результатів на цей запит.

SUP став ковтком свіжого повітря в індустрії водного спорту. Елегантний, флегматичний та видовищний, він став успішною багатомільйонною комерційною індустрією. Stand up Paddle зробив хвилі та воду ближчими для усіх, навіть тих, хто не був в змозі жити цим, як серфери. І зараз настав час України!

2017-04-06T07:35:05+00:00